CCleaner pod atakiem hakerów

1
271

Hakerzy włamali się do programu CCleaner

Znany program do oczyszczania systemu komputerowego z niepotrzebnych plików, a mianowicie CCleaner został zaatakowany przez hakerów. Według informacji, hakerzy postanowili umieścić w programie pewien kod, którego zadaniem było przejęcie kontroli nad ogromem komputerów znajdujących się na całym świecie. Dodatkowo złośliwy kod pozwalał na przesyłanie tzw. miękkich danych takich jak: IP, grupy sieciowe, lista aktualnie działających programów i nazwa komputera.

ccleaner hack

Problem usunięty dzięki nowej aktualizacji programu

Modyfikacji przez hakerów zostały poddane dwie wersje programu. Chodzi tutaj o wydania CCleaner v5.33.6162 i CCleaner Cloud v1.07.3191, które zostały wypuszczone podczas sierpniowej aktualizacji. Producenci chcieli ulepszyć program o dodanie możliwości pobierania dodatkowych programów, między innymi program do szyfrowania danych. Wtedy też musiało dojść do zainfekowania programu.

Właściciel programu poinformował, że podczas ataku hakerskiego nikt nie ucierpiał i nie doszło do większych szkód. Jak w większości tego typu przypadków, na ratunek przyszła kolejna aktualizacja programu. Jeżeli przypadkiem macie zainstalowane wyżej wymienione wersje na swoich urządzeniach, lepiej poświęćcie trochę czasu i dla dobra waszych danych zaktualizujcie oprogramowanie.

Piriform, czyli spółka do której należy owe oprogramowanie, poinformowała, że Avast (popularny antywirus) pełniący również rolę właściciela CCleaner’a, rozpoznał zainfekowane wersje dnia 12 września. Tego samego dnia została wydana wersja CCleaner’a bez złośliwego kodu. Aktualizacja CCleaner Cloud pojawiła się trzy dni później.

CCleaner pod atakiem hakerów

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę dodaj komentarz
Please enter your name here