Atak na CCleaner – drugie oblicze

0
499
ccleaner atak

CCleaner atak – druga faza

Ostatnio świat okrążyły wieści o ataku na popularny program CCleaner. Wszędzie mogliśmy zobaczyć nagłówki CCleaner atak. Wszystko wskazywało, że jest to atak mający na celu wykradanie danych użytkowników. Jednakże zważając na najnowsze informacje wszystko wskazuje, że skala była znacznie większa, a głównym celem ataku były wielkie korporacje.

Specjaliści z Cisco Talos przeanalizowali oprogramowanie i doszli do wniosku, że to o czym usłyszeliśmy kilka dni temu było jedynie pierwszą fazą poważnie zaplanowanego ataku. Ustalono, że podczas pierwszej fazy celem infekcji był głównie sprzęt, który miał styczność z serwerami gigantów takich jak Intel, Google, Microsoft, Akamai, Samsung, Sony, VMware, HTC, Linksys, D-Link i Cisco. Istnieje naprawdę duże prawdopodobieństwo, że atak ten zakończył się sukcesem.

Eksperci stwierdzili, że kod robaka zawiera również informacje o kolejnej fazie ataku, która miałaby na celu pobieranie zdalnie już zainfekowanego kodu i wstrzykiwanie go do pamięci maszyny. Dodatkowo, członkowie Talos w logach znaleźli próby logowania się do systemów zainfekowanych sieci.

Z tymi wszystkimi informacjami specjaliści stwierdzili, że celem było szpiegostwo przemysłowe, a nie poszczególni użytkownicy komputerów domowych. Jednakże kto wie, co przyniosą najbliższe dni.

A o pierwszej fazie możecie poczytać również u nas.

Atak na CCleaner – drugie oblicze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę dodaj komentarz
Please enter your name here